Branschnyheter och marknadsföringstips för utbildningsanordnare

Så skapar ni en riktigt snygg banner

Skriven av Lova Möller-Nilsson | Mar 11, 2025 8:24:29 AM

Har ni bokat en banner på studentum.se? Vad roligt! Här har vi samlat lite tips och trix för att ge er de bästa förutsättningarna när ni skapar er banner.   

Vi har två olika typer av banners på studentum.se, sidobanner och toppbanner. Dessa skiljer sig lite åt då de har olika format samt olika placeringar på sajten. Beroende på vilken banner ni har bokat kan ni behöva tänka på lite olika saker, trots att mycket är detsamma. Vad ni behöver tänka på ska vi nu gå genom!  


Text – hur ska ni tänka?
 

När det kommer till sidobannern rekommenderar vi att ni använder så lite text som möjligt då bannern inte är speciellt stor, men det gäller samtidigt att vara tydlig med vad ni erbjuder. Det kan till exempel vara en rubrik med utbildningens namn tillsammans med en kort, inspirerande text om vad studenten får ut av att gå den. På så sätt lockas framtida studenter att klicka på annonsen. Tänk också på att texten behöver vara tillräckligt stor för att kunna läsas obehindrat. 



Toppbannern är däremot större och ger er mer utrymme för text. Här kan ni till exempel lyfta fler utbildningar eller vara mer informativa. Vi rekommenderar dock att ni inte fyller annonsen med allt för mycket text, eftersom eventuella framtida studenter ska uppleva att det finns en anledning att klicka på annonsen för att läsa mer.  


OBS! Tänk på att toppbannern publiceras i tre format – för desktop, surfplatta och mobil. Detta innebär att mobilversionen kommer vara mycket mindre än desktopversionen och därav kräver mindre text men i större storlek, för att besökarna på sajten ska kunna läsa vad det står. 
 


Bilder – hur väljer ni?
 

Ni kan antingen välja att enbart ha en bild där ni lägger på text och logotyp, men ni kan också använda er av fler “sidor” på annonsen och i så fall välja fler bilder.  

Det viktigaste att tänka på när ni väljer bilder är att de ska ha relevans för vad ni vill förmedla. Annonserar ni en vårdutbildning passar det såklart extra bra med en bild på någon som jobbar inom vården. Utifrån vår erfarenhet fungerar bilder med människor bäst, eftersom människor dras till andra människor.  

Ett plus är om ni har bilder från er skola, kanske i ett klassrum under lektion, istället för att försöka hitta en generisk bild på bildbanker. Men om så blir fallet hjälper vi er gärna! 


Statisk eller rörlig banner – vad fungerar bäst för er?
 

Ni kan själva bestämma om ni vill göra en statisk eller rörlig banner. Det kan locka besökarnas ögon om det händer något i bannern, till exempel att texten poppar upp eller att ni använder en filmsnutt istället för en statisk bild. Om ni vill veta vad som fungerar bäst för er är vårt tips att testa båda. Skicka in en statisk version av er banner tillsammans med en rörlig så gör vi ett A/B test. Vi är alltid positiva till att testa olika versioner för att ta reda på vad som ger bäst resultat för just er. Läs mer om A/B test här!
 

Omväxling förnöjer – men glöm inte röda tråden! 

Ska ni annonsera flera månader i följd, se till att variera ditt material. Det betyder inte att allt material behöver bytas ut varje gång, ni kan behålla samma mall, men försök att variera budskap, formulering eller bildval. Prova gärna att växla utformningen på era banners. Det ger er möjligheten att testa olika varianter mot varandra, men också att vara konkurrenskraftiga och relevanta för att fortsätta uppfylla och överträffa återkommande besökares ständigt föränderliga förväntningar. 
 

Se till att era banners följer en röd tråd, för att skapa igenkänning hos målgruppen. Skapa en naturlig resa för den som klickar på bannern. Det kan ni till exempel åstadkomma genom att säkerställa att er banner talar samma språk som hemsidan dit annonsen länkar, exempelvis genom att använda samma typsnitt, färger och bildspråk samt att målsidan har relevans för det budskap som er banner kommunicerar. 
 

Materialproduktion – behöver ni hjälp med att sätta ihop er annons?  

Ibland kan det behövas lite hjälp. Ni kanske inte har resurserna eller verktygen för att sätta ihop en visuellt tilltalande annons? Eller hittar ni helt enkelt inte tiden för att skapa annonsen? Prata med er kontaktperson på studentum.se så hjälper vi er!  
 

Materialdeadline – när ska ni lämna in och varför? 

Deadline för att lämna in ert material till material@studentum.se är alltid den 15:e månaden innan bannern är bokad. Detta är för att vi i god tid ska kunna publicera er annons med utrymme för ändringar, om så önskas.  


Sammanfattningsvis – tänk på det här!
 

  • Använd så lite text som möjligt men var tydlig med vad ni erbjuder. 
  • Tänk på att texten behöver vara tillräckligt stor för att kunna läsas obehindrat. 
  • Välj bilder som har relevans för vad ni vill förmedla. Bilder på människor fungerar oftast bäst. 
  • Testa både statiska och animerade versioner av bannern för att se vad som fungerar bäst. 
  • Variera ert material om ni annonserar under en längre tid, men behåll en röd tråd för igenkänning. 
  • Om ni behöver hjälp med att sätta ihop annonsen, prata med din kontaktperson. 
  • Deadline för att lämna in material är alltid den 15:e månaden innan bannern är bokad.
     

Tveka inte på att fråga oss om ni undrar något!